✔  BEZPŁATNA DOSTAWA W 24h       ✔   14 DNI NA WYGODNY ZWROT

Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Dziesięć pomysłów na udany urlop, cz. I

2020-06-05

Ile osób, tyle urlopowych upodobań. Istnieją jednak takie miejsca, gdzie zawsze turystów jest więcej, niż gdzie indziej, szczególnie latem. Być może lubisz podążać za rekomendacjami znajomych, by zobaczyć na własne oczy to, o czym wszyscy tyle opowiadają? Lub przeciwnie – jesteś typem urlopowego outsidera, który potrzebuje zaszyć się w wakacje gdzieś z dala od całego świata. Bez względu na to, z jakim rodzajem turysty masz najwięcej wspólnego, polecamy poznać te wakacyjne miejsca i aktywności, które inni już wypróbowali, a nawet często tam wracają.

1. Egzotyczna wyspa

Jeśli umiarkowany klimat naszego kraju to jedna z tych rzeczy, które sprawiają, że miałbyś ochotę teleportować się na Majorkę, to właśnie w wakacje takie marzenie jest bliżej, niż kiedykolwiek! Zaplanuj urlop na egzotycznej wyspie z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, a może się okazać, że wakacyjny pobyt na Malcie czy którejś z greckich wysp wcale nie jest horrendalnie drogi. Pamiętaj, że wszelkie oferty all inclusive wprawdzie wymagają mniej zaangażowania podczas przygotowań do wyjazdu niż samodzielnie planowane wycieczki, lecz właśnie dlatego ich ceny bywają znacznie wyższe. Zastanów się, czy nie warto spędzić trochę czasu nad własnym planem, pozyskując przy okazji cenną krajoznawczą wiedzę i oszczędzając pieniądze. A kiedy w końcu tam się znajdziesz, delektuj się białą piaszczystą plażą, ciepłymi morskimi falami i zimnymi drinkami, słowem - słonecznym urlopem!

2. Polski Bałtyk

Dla tych, którzy zdecydują się na wakacje w Polsce, a jednocześnie tęsknią za wielką wodą, pozostaje Bałtyk. I nie jest to wcale gorsza opcja! Polskie morze jest naprawdę piękne, a latem również bardzo ciepłe. Warto jednak poszukać takiej nadmorskiej miejscowości, która nie bije rekordów w plebiscytach popularności. Plażowanie wśród parawanów na zatłoczonej plaży raczej mało komu może sprawić przyjemność. Spędzając czas nad Bałtykiem, poza pływaniem i plażowaniem, warto również skorzystać z innych atrakcji. Urokliwy Woliński Park Narodowy oferuje ścieżkę edukacyjno-spacerową szlakiem nadmorskich wydm, którą przebyć można na piechotę lub rowerem! W ten sam sposób można dostać się również do ciekawych rezerwatów zwierząt chronionych - chociażby do zagrody pokazowej żubrów w Międzyzdrojach.

3. Tatry Zachodnie

Wszystkim miłośnikom pieszych wycieczek i aktywnego wypoczynku gwarantujemy, że odnajdą się w tych najsłynniejszych polskich górach. Tatry dają wiele możliwości spędzania czasu - od niespiesznych spacerów w dolinach, przez nieco ambitniejsze całodniowe wycieczki aż po wypady wspinaczkowe dla profesjonalistów. Zachodnie pasmo Tatr charakteryzuje się nieco mniej górzystym ukształtowaniem terenu i niedużą skalistością. Przy odrobinie szczęścia będziesz miał duże szanse na spotkanie z kozicą lub świstakiem - te tereny są bowiem siedliskiem tatrzańskich zwierząt (zapewne wiesz, że nie należy ich płoszyć ani dokarmiać). Jeśli więc jesteś miłośnikiem długich wycieczek z pięknymi widokami bez zbędnej adrenaliny spowodowanej wysokością, wybierz się na Grzesia, Wołowiec lub Starorobociański Wierch. Nie zapomnij o należytym przygotowaniu górskiego ekwipunku i wcześniejszym wypracowaniu kondycji! A po długiej wycieczce, dla tych, którzy nie najlepiej dobrali buty i cierpią z powodu odcisków, zawsze pozostają tatrzańskie termy (w Polsce i na Słowacji) oraz świetnie wyposażone aquaparki i parki linowe.

4. Miasto…

Nie trzeba daleko szukać, by móc podziwiać zabytkowe metropolie pełne najcenniejszych zabytków kultury europejskiej. Prócz naszych rodzimych skarbów, warto również choć raz zobaczyć architekturę, kościoły, rynki i eksponaty wystawiane w słynnych na całym świecie muzeach wielkich miast, na przykład w państwach ościennych. Spragnionym mocnych wrażeń turystom polecamy kierunek: Berlin. To miasto tętniące życiem, pełne sztuki współczesnej i najlepszych na świecie sal koncertowych. Nieco zapomnianymi kierunkami podróży wakacyjnych są takie miasta jak Wilno, Praga czy Lwów. Zupełnie niesłusznie! Siłę uroku praskiego Mostu Karola, lwowskich kawiarni czy wileńskiej starówki w letni wieczór zrozumie tylko ten, kto ją poznał. Ten klimat i czar sprawia, że chce się tam wracać!

5. … lub wieś!

Nie ma to jak polska sielankowa wieś! Kontakt z naturą staje się dla nas coraz mniej codzienny i oczywisty - to smutna, lecz prawdziwa refleksja. Nie ulega wątpliwości, że obcowanie z nietkniętą przez człowieka przyrodą działa kojąco, łagodzi stres i może wpływać na poprawę nastroju. Jeśli podczas swojego urlopu chciałbyś zaczerpnąć odrobinę piękna i harmonii dzikiej natury, gorąco polecamy odwiedzić Roztocze. To niewielka kraina położona między Wyżyną Lubelską a Podolem, a na jej terenie współistnieje aż sześć parków krajobrazowych. Roztocze posiada rozległą bazę agroturystyczną, więc o klimatyczny nocleg nie musisz się martwić. Podczas spacerów ścieżkami edukacyjnymi i szlakami turystycznymi z odrobiną szczęścia może uda Ci się podpatrzeć życie rzadkich gatunków zwierząt, zwłaszcza ptaków takich jak bocian czarny, jarzębiatka lub muchołówka. Właśnie takim obserwacjom służą punkty widokowe, które z łatwością odnajdziesz na mapie. Kiedy jednak odrobinę zatęsknisz za kulturą i cywilizacją, możesz wybrać się do Zwierzyńca, gdzie w miesiącach letnich odbywa się Akademia Filmowa. Festiwal prócz pokazów oferuje również ciekawe dyskusje i spotkania z twórcami. Warto tam być!

Sprawdź kolejne pozycje z naszej wakacyjnej listy inspiracji - Dziesięć pomysłów na udany urlop, cz. II!

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2020
pixel